Ugrás a fő tartalomra

A versénekléshez a következő lépések segíthetnek

 A versénekléshez (vagy megzenésítéshez) a következő lépések segíthetnek abban, hogy egy jó dallamot alkoss a vershez:

1. ISMERD MEG A VERSET ALAPOSAN

• Hangulat: Próbáld megérteni, hogy a vers milyen érzelmi állapotot vagy hangulatot közvetít. Boldog, melankolikus, szenvedélyes, nosztalgikus, stb.?

• Ritmika: Figyeld meg a vers ritmusát, a sorok szótagszámát és az esetleges rímeket. Ezek befolyásolják, hogy milyen ütemben és formában tudsz majd dallamot írni hozzá.

2. HANGNEM KIVÁLASZTÁSA

• A hangnem nagyban meghatározza a dallam érzelmi karakterét. Például a dúr hangnemek általában vidámabb, optimistább hangulatot adnak, míg a moll hangnemek szomorúbb, mélabúsabb érzést kelthetnek.

3. ALAPAKKORDOK ÉS HARMÓNIÁK

• Válassz néhány alapakkordot, amelyek illeszkednek a vers ritmikájához és hangulatához. Kísérletezhetsz egyszerű akkordmenetekkel (például I–IV–V–I), majd fokozatosan bővítheted vagy variálhatod őket.

4. DALLAM MEGALKOTÁSA

• Ritmus: Alakítsd ki a dallam ritmusát úgy, hogy illeszkedjen a vers szótagszámához és ütemezéséhez. Az ismétlődő minták (motívumok) gyakran segítenek az énekelhetőség növelésében.

• Hangterjedelem: Gondolj arra, hogy a dallam mennyire legyen széles tartományú. Érdemes egy énekelhető terjedelmet választani, ami kényelmes marad az énekesnek.

• Frázisok: A vers sorait (vagy frázisait) próbáld meg természetes módon elválasztani a dallamban is. Ezzel segíthetsz abban, hogy a dallam és a vers szövege összhangban legyen.

5. KÍSÉRLETEZÉS ÉS FINOMÍTÁS

• Játszd el, énekeld fel, majd hallgasd vissza a dallamot. Próbálkozz más variációkkal, és figyeld meg, melyik hangzik a legjobban, vagy melyik illik a legjobban a vershez.

• Fontos, hogy nyitott maradj a változtatásokra, és ne félj újraírni részeket, ha úgy érzed, nem elég kifejező vagy természetes az eredeti ötleted.

6. FORMAI KÉRDÉSEK ÉS SZERKEZET

• Döntsd el, hogy a verset milyen szerkezetben dolgozod fel (pl. versszak–refrén, ABA forma stb.). Ez segíthet abban, hogy a dallamnak legyen egy íve és dinamikája.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Petőfi Sándor: Nem ver meg engem az Isten (versénklés, blues)

Petőfi Sándor: Nem ver meg engem az Isten Nem ver meg engem az isten. Hogy szeretőt mást kerestem. Te hagytál el, nem én téged; Délibáb volt a hűséged. Iskolába nem járattak, Olvasni nem tanítottak, De szemedből kiolvasom, Hogy szivedben bánat vagyon. Mért búsulsz? tán megbántad már, Hogy engemet megbántottál? Sose búsúlj! úgyis késő; Ami elmúlt, vissza nem jő. Találtam már mást magamnak, Találj te is mást magadnak; Éljed világodat vele, Áldjon meg az isten vele.  

Móra Ferenc „Búcsúzik a rigó” című verse kiváló alap egy lírai versénekléshez

  Móra Ferenc: Búcsúzik a rigó Harmatot hullajtó halovány hajnalon feketerigó fúj furulyát a gallyon. „Az ég fényeskedik, harmat permetezik, távol hegyek ormán tavasz ébredezik. Virágszagú szellők vígan fujdogálnak, üzenetét hozzák tölgyerdő hazámnak: Ibolya kék szeme nyílik, nyíladozik, galagonyabokrok rügye fakadozik. Lombosodó ágán moharuhás fáknak, asztal terül már az égi madárkának. Ahol kiteleltem, itthagyom a várost, tölgyerdő hazámba hazamegyek mármost. Ágról ágra szállni, vígan muzsikálni, magas fák hegyében magamat hintálni. Erdő sűrűjében fészket rakogatni, füstös fiókákat füttyre tanítgatni.” Harmathullogató halovány hajnalon ilyen búcsút mondott a rigó a gallyon.

József Attila: A bátrak, verse énekelve

  Ki gyáván várja a halált, Magába zárja azt a föld, Midőn a száj lilára vált S két szeme rémületre tört. Annak nem nyitja a titok Bordó, nehéz, nagy függönyét, Csak aki bátran állitott Elébe s büszkén tépi szét. Ó nagy, ki bátran odaállt, Hol búg a néma sejtelem S szolgáját hívja, a halált, Alázattal ki megjelen. Minden liliom illata Hűlő, meleg szivén libeg. Ó szent, ki bátran, át, oda, Ifjú lélekkel halni megy!